Tibusid loetakse sügisel ehk kunstinädala kokkuvõte

17.-25. juulini toimunu Kunstinädala kava oli seekord Pärnus ehk tihedamgi kui varasemalt Tallinnas.

Tibusid loetakse sügisel ehk kunstinädala kokkuvõte

17.-25. juulini toimunu Kunstinädala kava oli seekord Pärnus ehk tihedamgi kui varasemalt Tallinnas – lisaks juba traditsiooniks kujunenud üritustele ja kuraatoriteemast lähtuvale põhiprogrammile võeti oma tiiva alla ka suvepealinna kunstiskeene olulisemad suursündmused. Hoolimata piirangutest õnnestus lisaks kohalikele autoritele kaasata ka välismaiseid tegijaid ning tuua publikuni avardatud vaade multidistsiplinaarsest ja rahvusvahelisest kaasaegsest kunstist, seda kõike sõna otseses mõttes üle linna laiali laotatuna, nii sise- kui välisruumis.

Kunstinädala raames toimus üle 30 ürituse, millest 13 olid Kunstinädala omaproduktsioon alustades Sven Grünbergi autorikontserdiga “Hingus” ja Jaan Malini multimeedium-lavastusega “Keerub keerdus ehk Per aspera ad absurdum?” otse kuumal rannaliival ning lõpetades juba tavaks saanud Suure Kunstipäevaga ja uuendusliku Kunstituruga linna keskväljakutel, kuhu olid kaasatud kunstiinstitutsioonid üle Eesti. Vahele mahtusid veel temaatiline filmiprogramm, rattatuur galeriidesse, aknanäitus, rannakabiiniluule ning spetsiaalselt loodud performance’id ja installatsioonid sellistelt rahvusvahelistelt autoritelt nagu Susana Sanroman, Maria Griniuk ja Kaspar Aus, Beatrice Lopez Alvestad, Monika Dirsytė, Līva Blumfelde. Ka meie oma kuulus ja kummaline Edward von Lõngus, kelle suurnäitus kroonis eelmisel aastal kunstinädalast välja kasvanud Tallinna Biennaali, leidis tee Pärnusse, täpsemalt loovlinnakusse ja kolledžisse, nii üle öö kerkinud tänavakunstiteose kui dokumentaalse fotoseeriana.

Lisaks sellele rikastasid kunstinädala programmi kohalikul tasandil väljakujunenud sündmused nagu Pärnu Kunstisuvi koos näitusetuuridega ja IN Graafika festivali avamisralli koos Diverse Universe performance programmiga, aga ka tänavakunstifestival ARTernative, Pärnu Loomeliidu ühisaktsioon või hoopis The Boondocks’i kontsert. Näitustega haakisid kavva veel Mauri Gross Pärnu Kontserdimajas, Okapi Galerii Pärnu Keskraamatukogus ja Vello Vinn Endla Teatris, aga ka Mare Tralla Pärnu Vanglas kunagises sööklas, mis kõik näitasid, et kunstiga saab kohtuda mujalgi, mitte ainult galeriis või muuseumis. Hariduslikku kvaliteeti lisasid omakorda nii erialatudengitele suunatud töötoad Pärnu Suveakadeemia raames, Eesti Kunstikoolide Liidu organiseeritud noorema kooliastme loomingul põhinevad vabaõhunäitused ja Pärnu Kunstide Kooliga koostöös sündinud audiovisuaalne näitus veelgi väiksematele.

Eelpool esiletoodud autorite kõrval olid neil sündmustel esindatud seega veel sellised nimed nagu Jaan Toomik, Jüri Arrak, Leonhard Lapin, Jüri Ojaver, Marju Mutsu, Chintis Lundgren, Roomet Jakapi, Indrek Palu, Leonora Palu, Andrus Kallastu, Indrek Koff, Külli Roosna, Kenneth Flak, Taive Viiding, Jan Kaus, Hando Tamm, Rigulio Graak, Al Paldrok, Kiwa, Henry Hütt, Maija Kivi, Ilkka Pitkänen, Joonas Niiholm, Non Grata, TEMA Grupp, Paulis Liepa, Steve Vanoni, Ott Piibemann, Ruudu Rahumaru, Vincent Tremeau, Sirje Joala, Kersti Joala, Tiiu Leis, Sven Kivisildnik, Christian M. Fischer, Riina Varol, Rait Prääts, Gleb Divov, Temuri Hvingija, Birgit Pählapuu ning veel rida teisi autoreid, kelle loominguga sai tutvuda Kunstiturul ja Kunstipäeval – kokku ligi 100 kunstnikku, muusikut, näitlejat, kirjanikku ja loovisikut. Ka publiku hulk oli esinejate vääriline küündides 5600ni, meediakajastusi oli kokku 63.

Nii mõnigi avatud näitustest kestis kunstinädalast kauemgi ning selle keskne sündmus ehk kolmel korral etendatud lavastus “Keerub keerdus ehk Per aspera ad absurdum?” jätkab oma järelelu juba järgmistel festivalidel. Seniks on võimalik lavastuse videojäädvustust vaadata ja suviseid meeleolusid meenutada NOARi YouTube’i kanalis siin.

Fotod: Alar Raudoja

 

Jaga
Pärnu loovlinnakus saab nautida intuitiivset muusikat ja alternatiivset indie bändi

Pärnu loovlinnakus saab nautida intuitiivset muusikat ja alternatiivset indie bändi

Diverse Universe Performance Festivali ja Põhjamaade Kunstinädala Nordic Art Week raames toimub Pärnu Loovlinnakus kaks kontserti: 27. juulil Põhjamaade saami MARAS kontsert ja 29. juulil esineb Soome alternatiiv indie bänd ansambel Cleaning Women.

2022 Kunstinädal keskendub põhjamaadele

2022 Kunstinädal keskendub põhjamaadele

Juulikuus vallutab Pärnu taas Kunstinädal, mis sel korral keskendub Põhjamaade kunstile. 22.-30. juulini vältava festivali peateema on “Hing või hingetus” ning pakub kuraatori Norra päritolu kunstnik Marita Isoble Solberg (MaRa) silmade läbi vaadet meie olemusse – millised me tegelikult oleme ja milline on aeg, milles me elame.